İznikin Cittaslow Üyeliği İlan Edildi
Buradasınız: Anasayfa / Haberler
15 Aralık 2021, Çarşamba
İZNİKİN CİTTASLOW ÜYELİĞİ İLAN EDİLDİ
2019 yılında hazırlık çalışmalarına başlanan Cittalsow süreci tamamlandı. Türkiye'nin en tarihi sakin şehri İZNİK!
İZNİKİN CİTTASLOW ÜYELİĞİ İLAN EDİLDİ

Pandemi sürecinin de girmesiyle 2 yılı bulan dosya hazırlığımız ve alan inceleme süreçleri sonucunda; Dünya genelinde sadece 30 ülke ve 286 şehrin şartlarını taşıyarak ağa kabul edildiği Cittaslow Üyeliğine 27 Kasım 2021 itibariyle İznik olarak bizlerde katılmış bulunuyoruz. İtalya’da gerçekleşen genel kurulda üyeliğimiz ilan edildi.

Cittaslow’un amacı kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkarak küreselleşme sonucu ortaya çıkan şehir kargaşasına, kentlerin birbirine benzemesine, aynılaşmasının önüne geçilmesidir. Kentlerin yönetilirken yerel yemeklerine, yöresel mimarisine, geleneklerine, göreneklerin, zanaatlarına, esnafına sahip çıkılması ve desteklenmesi, birliğin üye kentler için ortaya koyduğu kriterler vasıtasıyla sağlanmaya çalışılmaktadır.

Cittaslow hareketi hızlı ve tüketime dayalı şehir yaşamına alternatif olarak ortaya çıktı.Yavaş şehirler mega kentlere oranla İznik gibi nüfusu az fakat nitelikli kentlerden oluşur. Bir yavaş şehir olabilmek kolay değil. Dünyada sadece belirli kriterlere uyan sayılı kentler Cittaslow (Yavaş Şehir) olabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra Dünya genelinde ki Cittaslow üyesi şehirler bu ağın farkındalığı sayesinde turizmde popüler olmuş irili ve ufaklı şehirlerdir. Önümüzdeki süreçlerde Cittaslow ile ilgili bilgilendirme çalışmaları ve çeşitli etkinlikleri hep birlikte gerçekleştireceğiz.

Cittaslow üyelik belgemizi almak için yakın zamanda İzmir'i ziyaret edeceğiz. Cittaslow İznik hakkında tüm gelişmeleri bu web sayfası üzerinden ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.